Home Science & Technology Jak uniknąć bycia ofiarą tego podstępnego oszustwa na Facebooku

Jak uniknąć bycia ofiarą tego podstępnego oszustwa na Facebooku

0
Jak uniknąć bycia ofiarą tego podstępnego oszustwa na Facebooku

Oszuści stale wymyślają nowe sposoby, aby nas oszukać i ukraść nasze pieniądze. W naszej trwającej serii CyberGuy „Wyznania ofiary oszustwa” przedstawiamy dziś Diane z Logansport w stanie Indiana.

Jest mądra i unika padania ofiarą tych oszustów. Jednak nawet mądrych ludzi można oszukać. Skontaktowała się z nami, aby podzielić się swoimi doświadczeniami z powszechnym oszustwem w serwisie Facebook Marketplace.

Jest wiele lekcji, których wszyscy możemy się nauczyć z jej historii. Oto, co ma do powiedzenia.

„Często na FB Marketplace, szczególnie jeśli przedmiot ma jakąś realną wartość – niemal natychmiast otrzymasz co najmniej 1, a czasem kilka zapytań dotyczących Twojego przedmiotu.

Żaden z pytających nie ma znajomych – wszyscy właśnie dołączyli do FB. Używają teraz najróżniejszych zdjęć – „Rodzina” – „ładna dziewczyna” – „starsza pani” – „Mama i dziecko”, a każde z nich jest „zbyt dobrym zdjęciem”, aby przypominało nas i nasze zdjęcia. Zwykle na ich stronie profilowej znajduje się tylko 1 zdjęcie.

Znowu prawie się na to nabrałem. Odebrałem, ale odmówiłem podania numeru telefonu ani zadzwonienia pod numer, który mi podali.

Nic na ich stronie profilowej nie odzwierciedlało okolicy – ​​nawet numer telefonu. Zadałem im więc pytanie, ale nie potrafili odpowiedzieć na pytania dotyczące informacji lokalnych.” – Diane, Logansport, Indiana

Konto Diane służy jako przestroga dla tych z nas, którzy korzystają z Facebook Marketplace. Niestety, z pewnością nie jest to pierwszy raz i nie ostatni raz, kiedy widzimy oszustwo na Facebooku Marketplace próbujące oszukać ludzi.

Jak więc działają ci oszuści i dlaczego Facebook Marketplace jest dla nich tak popularnym miejscem?

Dzieje się tak dlatego, że kupujący i sprzedający rzadko się znają. System weryfikacji Facebook Marketplace dla lokalnych kupujących i sprzedających jest ograniczony. Zasadniczo jesteś sam i masz niewielką ochronę zarówno na platformie, jak i poza nią.

KLIKNIJ, ABY OTRZYMAĆ BEZPŁATNY NEWSLETTER CYBERGUY KURTA Z ALERTYKAMI BEZPIECZEŃSTWA, SZYBKIMI WSKAZÓWKAMI, RECENZJAMI TECHNICZNYMI I ŁATWYMI PORADAMI, ABY UCZYNIĆ CIĘ MĄDRZEJSZYM

Kobieta przeglądająca Facebook Marketplace na swoim telefonie.

Oszuści wykorzystują Facebook Marketplace do kradzieży Twoich informacji. ( )

Jak działa to oszustwo na Facebooku Marketplace

Krok 1 — Oszuści podają się za przyjaznych ludzi

Sprzedawca publikuje przedmiot, który chce sprzedać, w serwisie Facebook Marketplace i natychmiast otrzymuje odpowiedzi od kilku osób udających przyjazne osoby, które mieszkają w Twojej okolicy.

Jak podkreśla Diane, będą wyglądać przyjaźnie, jeśli na swoim profilu znajdą się ładne zdjęcie (np. słodka starsza kobieta, matka z dzieckiem itp.), dzięki czemu sprzedawcy będą bardziej skłonni obdarzyć ich właściwym zaufaniem nietoperz.

Krok 2 — Oszuści proszą o potwierdzenie Twojej tożsamości

Gdy oszust powie, że chce kupić Twój przedmiot, najpierw poprosi o Twój numer telefonu i potwierdzenie tożsamości. Gdy podasz im swój numer telefonu, poproszą Cię o przesłanie SMS-a z kodem, który pojawi się na podanym przez nich telefonie komórkowym.

8 SPOSOBÓW, ABY OCHRONIĆ ZNANĄ, KTÓRĄ MIESZKASZ SAMODZIELNIE

Krok 3 — Oszuści próbują nakłonić Cię do przesłania im kodu weryfikacyjnego

Kod weryfikacyjny, o przesłanie którego oszust poprosi Cię o przesłanie SMS-a, może zostać wykorzystany do uzyskania dostępu do Twoich kont online, takich jak poczta e-mail, media społecznościowe lub bankowość. Może to być też dwuskładnikowy kod uwierzytelniający, który pozwoli oszustowi przejąć jedno z Twoich kont. Może to być również kod autoryzacyjny umożliwiający skonfigurowanie numeru Google Voice, którego oszust może użyć do przeprowadzenia jeszcze większej liczby oszustw. Najgorsze jest to, że teraz ich numer będzie powiązany z Twoim telefonem, a nie z ich telefonem.

Wysyłając im SMS-a z kodem, dajesz im kod potrzebny do zalogowania się na Twoje konta. Gdy uzyskają dostęp do Twoich kont, mogą ukraść Twoje dane osobowe, pieniądze lub tożsamość.

Powinieneś nigdy udostępniaj kody weryfikacyjne każdemu, kto skontaktuje się z Tobą w serwisie Facebook Marketplace. Jeśli otrzymasz wiadomość tekstową z kodem weryfikacyjnym, o który nie prosiłeś, nie odpowiadaj ani nie klikaj żadnych linków. Zamiast tego zgłoś wiadomość jako spam i zablokuj nadawcę.

WIĘCEJ: UWAŻAJ NA OSZUSTWA ZELLE IMPOSTER NA RYNKU FACEBOOKU

Na jakie sygnały ostrzegawcze warto zwrócić uwagę?

Kupujący, którego spotkała Diane, wykazywał mnóstwo czerwonych flag i na szczęście nie zrealizowała całego przebiegłego spisku zaplanowanego przez oszusta.

OTRZYMAJ ALERTY BEZPIECZEŃSTWA DZIĘKI BEZPŁATNEMU NEWSLETTEROWI CYBERGUY — KLIKNIJ TUTAJ

Kobieta w aplikacji Facebook Marketplace.

Podczas wyszukiwania w serwisie Facebook Marketplace należy zwrócić uwagę na kilka sygnałów ostrzegawczych. ( )

Czerwona flaga nr 1 – ma niewielu przyjaciół, zdjęć lub postów

Dużą czerwoną flagą potwierdzającą, że ktoś może być oszustem, jest brak wielu znajomych, zdjęć lub postów na stronie profilu.

Powinieneś także sprawdzić, czy dana osoba niedawno dołączyła do Facebooka lub czy jest na platformie już od jakiegoś czasu.

Im dłużej profil jest aktywny i im więcej postów ma dana osoba, tym większe prawdopodobieństwo, że jest to prawdziwa osoba, a nie oszust. Miejmy nadzieję, że będziesz w stanie zorientować się, kim jest ta osoba na podstawie jej profilu, zanim zgodzisz się jej coś sprzedać.

WIĘCEJ: OSTRZEŻENIE O NOWYCH OSZUSTWACH NA FACEBOOKU I E-MAILU Apple, PROSZĄCYCH O UWAGĘ

Czerwona flaga nr 2 – Udaje osobę mieszkającą w Twojej okolicy

Wiele osób będzie sprzedawać lokalnie w serwisie Facebook Marketplace ze względu na wygodę związaną z brakiem konieczności ponoszenia opłat za wysyłkę oraz ze względu na wygodę i natychmiastową dostępność produktów. Podobnie jak w przypadku Diane, będą też oszuści, którzy będą próbować udawać osoby mieszkające w Twojej okolicy, choć tak nie jest.

Komunikując się z nimi, trzymaj się Facebooka. Radzę nikomu nie podawać swojego numeru telefonu. Jeśli podałeś już swój numer telefonu, radzę sprawdzić numer kierunkowy numeru telefonu, który podała Ci osoba, i sprawdzić, czy znajduje się on w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.

A jeśli nadal masz wątpliwości, możesz nawet spróbować zadać im kilka pytań dotyczących Twojej okolicy, aby sprawdzić, czy znają prawidłowe odpowiedzi. Jeśli są lokalni, nie powinni mieć problemów z odpowiedzią na kilka prostych pytań.

WIĘCEJ: ZACHOWAJ PRYWATNOŚĆ SWOJEGO OSOBISTEGO NUMERU TELEFONU DZIĘKI BEZPŁATNEMU DRUGIM NUMEREM TELEFONU

Czerwona flaga nr 3 – Błędy gramatyczne i ortograficzne

Jeśli popełniają błędy gramatyczne i ortograficzne, jest to kolejna czerwona flaga oznaczająca, że ​​prawdopodobnie jest to oszust, którego pierwszym językiem nie jest angielski. Zaufaj swojemu przeczuciu, jeśli chodzi o tę kwestię. Jeśli jakakolwiek część ciebie nie ufa tej osobie, nie finalizuj sprzedaży i przestań się z nią komunikować.

Czerwona flaga nr 4 – Namawianie lub wywieranie nacisku

Jeśli dana osoba nalega lub wywiera presję, abyś natychmiast udostępnił jej dane osobowe, i w jakikolwiek sposób sprawia wrażenie agresywnej, prawdopodobnie jest to oszust.

Dziesięć charakterystycznych znaków świadczących o tym, że ktoś ukradł Twoją tożsamość

Mężczyzna wyraźnie zestresowany, patrząc na swojego laptopa.

Mężczyzna patrzący na swój komputer i uświadamiający sobie, że został oszukany w serwisie Facebook Marketplace. ( )

WIĘCEJ: DESECZNIE POTRZEBUJESZ POMOCY NA FACEBOOKU? NIE DAJ SIĘ DAĆ TYM OSZUSTWOM

Czerwona flaga nr 5 — prosi o przeniesienie rozmowy z Facebooka

Powinieneś także uważać na każdego, kto poprosi Cię o przeniesienie rozmowy z Marketplace na SMS-y, telefon lub inną platformę. Dyskusje na temat wszelkich przedmiotów, które sprzedajesz w serwisie Facebook Marketplace, powinieneś prowadzić wyłącznie na Facebooku i Facebooku Messenger.

Czerwona flaga nr 6 – Prosi o podanie danych osobowych

Jeśli ktoś od razu poprosi o Twój numer telefonu, adres e-mail lub inne dane osobowe, jest to czerwona flaga. Unikaj przekazywania jakichkolwiek tych informacji osobie, z którą komunikujesz się w serwisie Facebook Marketplace.

Czerwona flaga nr 7 — prosi o płatność kartą podarunkową

Jeśli ktoś prosi o zapłatę za przedmiot kartą podarunkową, prawdopodobnie jest to oszustwo. Karty podarunkowe nie są bezpieczną ani identyfikowalną formą płatności. Ponadto oszust może próbować zapłacić Ci fałszywą kartą podarunkową. Mogą również próbować Cię oszukać, dając Ci kartę podarunkową, która została już wykorzystana lub nie ma na niej salda.

10 niesamowitych sztuczek, które powinieneś wiedzieć o swoim Amazon Kindle

Jak uniknąć stania się ofiarą oszustwa w serwisie Facebook Marketplace

Spotkaj się w bezpiecznym miejscu publicznym

Jeśli chodzi o dostarczenie przedmiotu potencjalnemu nabywcy, sprawdź, czy możesz spotkać się w neutralnym, publicznym miejscu, takim jak parking komisariatu policji. Pomoże Ci to również uniknąć opłat za wysyłkę i oszusta, który może próbować użyć fałszywego adresu wysyłki.

WIĘCEJ: ŚRODKI OCHRONY INDYWIDUALNEJ, KTÓRE ZABEZPIECZĄ CIĘ

Nie klikaj żadnych podejrzanych linków, załączników ani obrazów

Jeśli otrzymasz wiadomość od osoby, która Twoim zdaniem może być potencjalnym nabywcą, nie klikaj żadnych łączy, załączników ani obrazów zawartych w wiadomości, ponieważ może to narazić Cię na oszustwo typu phishing. Te linki, załączniki lub obrazy mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które może zainfekować Twoje urządzenie lub skierować Cię do fałszywej witryny internetowej, która wygląda dokładnie tak, jak prawdziwa, ale ma na celu kradzież Twoich danych osobowych.

Miej dobre oprogramowanie antywirusowe na wszystkich swoich urządzeniach:

Często można zapobiec zapobieganiu hakerom przed dostępem do urządzeń, jeśli na wszystkich urządzeniach zainstalowana jest dobra ochrona antywirusowa. Posiadanie oprogramowania antywirusowego na swoich urządzeniach zapobiegnie klikaniu znanych złośliwych linków, załączników lub obrazów, które mogą zainstalować na Twoich urządzeniach złośliwe oprogramowanie, umożliwiając hakerom uzyskanie dostępu do Twoich danych osobowych.

JESTEŚ CHRONIONY? ZOBACZ ZWYCIĘZCÓW NAJLEPSZEJ OCHRONY ANTYWIRUSOWEJ 2023 ROKU

Korzystaj z ochrony przed kradzieżą tożsamości

Firmy zajmujące się ochroną przed kradzieżą tożsamości mogą monitorować dane osobowe, takie jak tytuł zamieszkania, numer ubezpieczenia społecznego (SSN), numer telefonu i adres e-mail, a także ostrzegać Cię, jeśli są one sprzedawane w ciemnej sieci lub wykorzystywane do otwierania konta. Mogą również pomóc w zamrożeniu kont bankowych i kart kredytowych, aby zapobiec dalszemu nieautoryzowanemu użyciu przez przestępców.

Jedną z najlepszych części korzystania z niektórych usług jest to, że mogą one obejmować ubezpieczenie od kradzieży tożsamości do 1 miliona dolarów na pokrycie strat i opłat prawnych oraz zespół ds. rozwiązywania oszustw w białych rękawiczkach, w którym a Menedżer spraw z siedzibą w USA pomaga odzyskać wszelkie straty.

Zobacz moje wskazówki i najlepsze typy, jak chronić się przed kradzieżą tożsamości.

Zgłaszaj oszustwa związane z Marketplace na Facebooku

Facebook ma stronę Centrum pomocy poświęconą rozpoznawaniu oszustw w serwisie Facebook Marketplace. Na stronie znajdują się informacje o tym, czym są oszustwa, jak je rozpoznać i co zrobić, jeśli na nie trafisz.

Możesz także zgłosić do Facebooka wszelkie podejrzane działania lub wiadomości, klikając ikonę z trzema kropkami w prawym górnym rogu wiadomości i wybierając „Zgłoś” lub „Coś jest nie tak”. Pomoże to Facebookowi podjąć działania przeciwko oszustom.

JAK TEN ROBOT WOŹNY CZYSZCZY TOALETY I WYKONUJE BRUDNĄ ROBOTĘ

Najważniejsze wnioski Kurta

Tego typu oszustwa często zdarzają się osobom chcącym szybko sprzedać swoje produkty. To zrozumiałe, że chcesz szybko pozbyć się swojego przedmiotu. Nie spiesz się, aby zaufać pierwszej osobie, która chce kupić Twój przedmiot. Słuchaj swojego instynktu, zwracaj szczególną uwagę na to, komu sprzedajesz, i staraj się zachować jak największą prywatność swoich danych osobowych.

Czy zetknąłeś się lub słyszałeś o innych oszustwach związanych z Facebook Marketplace, o których Twoim zdaniem powinniśmy wiedzieć? Daj nam znać pisząc na adres Cyberguy.com/Kontakt.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

Aby uzyskać więcej porad technicznych i alertów dotyczących bezpieczeństwa, zapisz się do mojego bezpłatnego biuletynu CyberGuy Report, przechodząc na stronę Cyberguy.com/Newsletter.

JESTEŚ CHRONIONY? ZOBACZ ZWYCIĘZCÓW NAJLEPSZEJ OCHRONY ANTYWIRUSOWEJ 2023 ROKU

Prawa autorskie 2023 CyberGuy.com. Wszelkie prawa zastrzeżone.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here